Informacje

Buty do nauki chodzenia - pierwsze buty dla dziecka

Stopa to bardzo skomplikowane urządzenie. Rozwija się do momentu, gdy nasze dziecko jest już nastolatkiem. Ostateczny kształt uzyskuje w wieku 14-15 lat. W tym okresie należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy dziecko ma dobrze dobrane buty. Bywa to nieraz trudne, zwłaszcza gdy to syn lub córka, podążając za trendami lansowanymi przez otoczenie, samo chce decydować o tym, w czym chodzi.

buty do nauki chodzenia

 

Ale zacznijmy od początku :)

Pierwszymi bucikami, może jeszcze nie do chodzenia a do raczkowania, są tzw. niechodki. Buty te różnią się od zwykłych tym, że mają miękką podeszwę i cholewkę. Kupujemy je dziecku, które kończy około pół roku. Oczywiście nie jest to regułą.

 

Niechodki spełniają kilka zadań:

- oswajają dziecko z butami, przyzwyczajając je do codziennego zakładania na nóżki, by w przyszłości było mu się łatwiej przyzwyczaić do butów ze sztywniejszą podeszwą,

- mogą chronić stopkę dziecka od chłodu, gdy z wybieramy się z maluchem na spacer,

- chronią paluszki maluszka, gdy raczkując przemierza wszystkie zakamarki naszego mieszkania,

- są też znakomitą pamiątką, jaka pozostanie nam po dziecku, które już jako dorosły człowiek wyruszy w świat.

buty do nauki chodzenia

Bardzo ważne!

Niechodki w żaden sposób nie mogą ograniczać swobody ruchów stopy dziecka. Maluch ma się w nich czuć swobodnie, jak w skarpetkach. Warto jest zainwestować i kupić modele markowe, bardzo dobrze wykonane, z użyciem materiałów najwyższej jakości, niż tańsze, służące bardziej do dekoracji.

 

Buty do nauki chodzenia

Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Setki "specjalistów" przekazują swoją wiedzę w mediach społecznościowych, bezpośrednich rozmowach, podczas spotkań się ze znajomymi, na spacerach czy zakupach. Podeszwa twarda czy miękka, buciki usztywniane bardziej czy mniej, wkładka profilowana, ortopedyczna czy samoprofilująca się do stopy, sznurowadła, gumki, czy rzepy? Ile osób - tyle opinii. A jak to jest naprawdę?

Stopa dziecka najlepiej rozwija się, gdy maluch chodzi boso. Pracują wszystkie mięśnie, wysklepia się spód stopki, a dziecko czuje swobodę. Niestety nasz klimat i otoczenie, w którym mieszkamy, wymusza na nas chodzenie w butach. W związku z tym, że dopiero w 5-6 roku życia znajdujące się w stopie miękkie chrząstki kostnieją, należy zwrócić szczególną uwagę na te pierwsze i następne buty, w których maluch będzie chodził.

Zatem jakie będą najlepsze?

Dzieci rodzą się przez okrągły rok, zatem pierwszymi butami do chodzenia mogą być sandałki, półbuty lub kozaczki. Wszystko zależy od pory roku i pogody, która jest na zewnątrz. Warto więc poznać budowę butów i materiały z jakich są wykonane, pozwoli nam to łatwiej podjąć decyzję o zakupie.

 

Buty do nauki chodzenia - jaka podeszwa?

Bardzo ważny jest jej kształt. Węższa z tyłu, aby pięta, która przenosi główny ciężar ciała, mogła być stabilnie ulokowana w bucie, a szersza z przodu, aby paluszki miały swobodę podczas chodzenia. Elastyczność podeszwy zależy często od materiału, z którego wykonana jest cholewka. Najbardziej elastyczne podeszwy znajdują się w modelach butów, w których cholewka wykonana jest w materiałów tekstylnych, siateczek np. typu mesh, a cholewka jest niska i najmniej okala stopę.

buty do nauki chodzenia - podeszwa

Są to głównie buty przeznaczone na sezon wiosna-lato lub do pomieszczeń w przedszkolu lub szkole. Sztywniejsze i grubsze podeszwy znajdziemy w butach z cholewką wykonaną ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Są to zazwyczaj wyższe buciki, tzw. trzewiki lub półbuty, które użytkowane są na zewnątrz w sezonie jesień-zima, zima-wiosna. Osobną grupą są klasyczne kozaczki, przeznaczone na zimę.

 

Buty do nauki chodzenia - jaka cholewka?

Materiał, z którego wykonana jest cholewka, powinien być odpowiedni do sezonu, w którym buciki będą użytkowane. Materiały lekkie, przewiewne znakomicie sprawdzą się w cieplejsze dni, gdy potrzebna jest dobra cyrkulacja powietrza, cholewki wykonane ze skóry naturalnej i ekologicznej sprawdzą na chłodniejsze dni. 

buty do nauki chodzenia - cholewka

Modele butów przeznaczone na chłody mają dodatkową, docieplającą wkładkę. Z tyłu cholewki ulokowany jest tzw. zapiętek. Jest to usztywniony element cholewki, który ma za zadanie utrzymać piętę w tej samej pozycji w bucie. Pięta podczas chodzenia nie może przesuwać się na boki. Bez odpowiedniego zapiętka dziecko swoim ciężarem mogłoby wykoślawić but, co miałoby bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój stopy.

 

Buty do nauki chodzenia - jaka wkładka?

W zdecydowanej większości sprzedawanych przez nas butów wewnętrzna część podeszwy (środek buta) jest płaska. Na taką powierzchnię nakładana jest elastyczna wkładka. W zależności od modelu bucika, wkładki mają rożną grubość, ale wszystkie są tzw. samoprofilujące się, czyli dopasowujące do stopy.

buty do nauki chodzenia - wkładka

Inaczej jest w sandałkach, w których nie ma wkładki. Wewnętrzna podeszwa jest już wyprofilowana, aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo stopie dziecka. Podwyższone ranty z przodu chronią paluszki, a wysoki rant z tyłu nie pozwala pięcie wyślizgiwać się z sandałka.

 

Buty do nauki chodzenia  - jakie zapięcie?

W butach dla dzieci można spotkać wszystkie możliwe rodzaje zapięć. Rodzaj zastosowanego zapięcia zależeć może od materiału, z którego wykonana jest cholewka, giętkości podeszwy lub fantazji projektanta. Jedno jest ważne - jeśli dziecko jest już na tyle samodzielne, że potrafi samo włożyć sobie na nóżki buciki, to zawsze powinniśmy sprawdzić, czy są poprawnie zapięte.

buty do nauki chodzenia - zapięcie

Rzepki powinny być odpowiednie dociągnięte i dobrze ułożone względem siebie, sznurowadła dobrze zawiązane, a w przypadku samodociskowych gumeczek, czy języczek ułożony jest poprawnie i nie przesunął się na bok.

 

Mamy blisko 30-letnie doświadczenie w sprzedaży obuwia dla dzieci. Od samego początku, najważniejszymi testerami butów były i są nadal nasze własne dzieci. Dlatego składając długoterminowe zamówienia u producentów, modele dobieramy tak, aby zapewniały dzieciom maksymalną wygodę, nie przeszkadzały w rozwoju, a do tego charakteryzowały się najmodniejszym wzornictwem.


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

Buty dla niemowlaka (rozmiary 16-19 EU)

Buty dla małego dziecka (rozmiary 20-27 EU)


Pamiętajcie, że nasi doświadczeni sprzedawcy również służą swoją pomocą. W godzinach pracy możecie uzyskać wszystkie potrzebne informacje dzwoniąc pod numer: + 48 509 608 743 lub szukać kontaktu na naszym fanpage na Facebook.com/ButyDlaMalucha

 

 

Zobacz artykuły powiązane tematycznie:


  Tabela rozmiarów butów dla dzieci


  Rozmiary butów dziecięcych


  Jak poprawnie wybrać rozmiar butów dla dziecka?

Ocena: 5