Informacje

Nawet, gdy idziemy do sklepu stacjonarnego i mierzymy bucik na stopie dziecka, to zastanawiamy się, jak bardzo mają być one luźniejsze. Chodzi oczywiście o fakt, że stopka dziecka cały czas rośnie. Zatem jak to jest z tymi rozmiarami?

U dorosłych, którym stopa już nie zmienia długości, rzeczywista długość wkładki powinna być o ok. 0,5 cm dłuższa, niż długość stopy. Mówimy tu o butach przeznaczonych do codziennego użytkowania. W przypadku butów wykorzystywanych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, wkładka może mieć inny rozmiar. Np. w przypadku butów biegowych, preferowana różnica pomiędzy długością stopy a długością wkładki może wynieść ok. 1 cm.

 

A jak to jest u dzieci?

Stopka dziecka w ciągu jednego roku zwiększa swoją długość o ok. 1 cm. Trzeba o tym pamiętać, dobierając odpowiednią długość wkładki. Wybierając rozmiary butów dziecięcych, bierzemy pod uwagę czas i porę roku, kiedy buciki będą używane.

rozmiary butów dziecięcych

 

Buty dziecięce możemy podzielić na trzy główne kategorie:

- uniwersalne - noszone niezależnie od pory roku
- zimowe (kozaczki, ocieplane buty, z kożuszkiem lub futerkiem)
- letnie (sandałki itp.)

 

Sugerowane rozmiary butów dla dzieci:

1. Przy butach uniwersalnych, rzeczywista długość wkładki powinna być o ok. 1 cm dłuższa, niż poprawnie zmierzona długość stopy dziecka. Buciki użytkowane są często przez pół roki i dłużej, dlatego powinien zawsze pozostawać bufor bezpieczeństwa, oddzielający paluszki od przedniej części buta.
2. Buty zimowe, ocieplane, w naszym klimacie użytkowane są przez przez 4-6 miesięcy. Rzeczywista długość wkładki zawsze powinna być dłuższa o ok. 1 - 1,5 cm niż stopa dziecka.
3. Buciki letnie (sandałki) użytkowane są stosunkowo najkrócej. Wszystko zależy od pogody na zewnątrz. W minionych latach było to 2-3, może 4 miesiące. Dlatego wybierany rozmiar nie musi być brany na tzw. zapas. Wystarczy do 1 cm dłuższa wkładka od długości stopki dziecka.

rozmiary butów dziecięcych

 

Tabela rozmiarów butów dziecięcych:

Aby ułatwić dobór odpowiedniego rozmiaru, jako pierwsi wprowadziliśmy do standardowych tabel rozmiarowych podawanych przez producentów dodatkowy rozmiar, czyli tzw. rzeczywistą długość wkładki. Każdy nowy model buta, który pojawia się w naszej sprzedaży, ma wyjmowane wkładki we wszystkich rozmiarach (w zakresie 16-35 EU). Wkładki mierzone są nawet z dokładnością do 1 mm, a wynik wpisywany jest do dodatkowej kolumny w tabeli rozmiarowej (rys.).

rozmiary butów dziecięcych adidas

 

Uwaga! Każdy model buta w danym rozmiarze może mieć wkładki różniące się się od siebie długością. Dlatego przy wyborze odpowiedniego rozmiaru proszę patrzeć na tabele rozmiarów dodane przez nas do opisu w każdym modelu buta.

 

 

Jakie są najczęstsze błędy przy ustalaniu aktualnego rozmiaru stopy dziecka?

- sprawdzanie rozmiaru aktualnie noszonych butów,
- założenie, że buty mają służyć przez rok lub dłużej,
- sugerowanie się rozmiarami z innej firmy lub modelu,
- przenoszenie rozmiarów z modeli zima - na lato, lato na zima,
- mierzenie stopki dziecka, gdy nóżki nie "stoją" na podłodze.

Jak zmierzyć stopę dziecku?

Najważniejsze jest ustalić dokładną długość stopki dziecka. Idąc na skróty, niektórzy mierzą stopę podczas gdy dziecko śpi. To jest niestety zły sposób. Stopka powinna być zmierzona, gdy dziecko równomiernie całym ciałkiem stoi na podłodze. 

rozmiary butów dziecięcych

Pamiętajmy, aby piętka była oparta, np. o ścianę. Po zaznaczeniu linii najdłuższego paluszka oraz pięty, wystarczy dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy tymi punktami. Do otrzymanej długości dodajemy ok. 1 cm (w zależności od sezonu) i mamy długość wkładki w bucikach, które chcemy kupić. 

Mamy blisko 30-letnie doświadczenie w sprzedaży obuwia dla dzieci. Od samego początku, najważniejszymi testerami butów były i są nadal nasze własne dzieci. 


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

Buciki dla niemowlaka (rozmiary 16-19 EU)

Buty dla małego dziecka (rozmiary 20-27 EU) 

Buty dla starszaka (rozmiary 28-35 EU)

Buty dla juniora (rozmiary 36-40 EU)


Pamiętajcie, że nasi doświadczeni sprzedawcy również służą swoją pomocą. W godzinach pracy możecie uzyskać wszystkie potrzebne informacje dzwoniąc pod numer: + 48 509 608 743 lub szukać kontaktu na naszym fanpage na Facebook.com/ButyDlaMalucha

 

 

Zobacz artykuły powiązane tematycznie:


  Tabela rozmiarów butów dla dzieci


  Buty do nauki chodzenia  


  Jak poprawnie wybrać rozmiar butów dla dziecka?

Ocena: 3.6